Brexit očima Benjamina Tallise

Benjamin Tallis z pozice britského vědce žijícího v České republice okomentoval pro řadu médií referendum o případném brtiském brexitu. Dle jeho slov může mít "tato pro Čechy zdánlivě vzdálená šarvátka znepokojivé dopady i u nás".

Očima britského vědce Tallise: Strach a hnus ve Spojeném království (Hospodářské noviny)

My Britové tento týden učiníme nejdůležitější politické rozhodnutí za celé generace a místo abychom věcně diskutovali o konkrétních tématech, veškerá debata klesla na úroveň odporného zápasu křiklounů. Zápasu, který ukazuje to nejhorší z mé země.

Sleduji ten vývoj zpoza hranic − z Česka, kde žiji − a je to depresivní podívaná. Jsem přesvědčen, že co se teď děje v Británii, mělo by se stát varováním pro celou Evropu. Za nastalou situaci mohou částečně ony nešťastné okolnosti, za nichž bylo referendum svoláno: premiér David Cameron se pokusil obrousit hrany uvnitř Konzervativní strany. Učinil podbízivé gesto vůči stranickým euroskeptikům a zároveň doufal v oslabení krajně pravicové strany UKIP. Jenže tím legitimizoval prudké protiimigrační a protievropské nálady, pustil ze řetězu bestii jménem Nenávist.

Billboard šéfa UKIP Nigela Farage, na němž je dav uprchlíků a obří nápis "Bod zlomu", připomíná nacistickou propagandu. A dokonce i Michael Gove, lídr kampaně za odchod z EU, prohlásil, že jím "otřásl". Ale byl to Boris Johnson, exstarosta Londýna, kdo přirovnal unii k "nacistickému projektu sjednocení Evropy". A byla to Farageova flotila na Temži, z níž jakýsi brunátný rybář křičel, že "Hitler používal plyn, Merkelová papírování!" Ponoukáni médii, zastánci odchodu z EU vidí sami sebe jako patrioty, kteří statečně vzdorují zrádcům.

Hlavním obětním beránkem stoupenců brexitu jsou (dle očekávání) migranti. Legální, nelegální, uprchlíci, ekonomičtí přistěhovalci, Syřané, Češi (jaký je v tom rozdíl? Všechno jsou to cizinci!), ti všichni jsou opakovaně − a bezdůvodně − obviňováni ze socioekonomických problémů Británie.

Johnson a Gove se v posledních dnech − po vraždě Jo Coxové − snaží tenhle tón pozměnit, navrhli například amnestii pro ilegální přistěhovalce. Jenže to rozlítilo jejich voličskou základnu. A že odchod z EU takřka jistě zhorší postavení pracujících Britů, za něž se Johnson a Gove údajně bijí? To je informace, která se v celé té nenávistné smršti jaksi ztratila.

Kampaň za odchod z EU si tedy zaslouží název Projekt nenávist. Vzhledem k řečenému bych býval čekal, že zastánci EU budou mít jasnou převahu. Jenže opak je pravdou.

Kampaň je od začátku ubohá, na efektivitě jí ještě ubírá fakt, že sám Cameron svého času hrozil brexitem (když Brusel nepřistoupí na podmínky Londýna). Problém je i Labouristická strana, "vedená" retrolevicovým Jeremym Corbynem, která coby advokát britského setrvání v Evropě úplně selhává.

Zastánci EU nepřišli s ničím pozitivním. Nedokázali mým krajanům vysvětlit, co vlastně unie je a k čemu je dobrá. Neuměli říct, že přes všechny nedostatky je EU globálně nejúspěšnějším liberálním a mírovým projektem. Místo toho se uchýlili k zastrašovací taktice. A proto si zaslouží přízvisko Projekt strach.

Čechům může britské referendum připadat jako nějaká vzdálená šarvátka. Jenže tahle šarvátka může mít znepokojivé dopady. Češi ze členství v EU těží příměji a zjevněji než Britové a brexit může pro Prahu znamenat ztrátu klíčového reformního spojence. To zaprvé.

A zadruhé, jsou tu zneklidňující domácí paralely. Referendum ukázalo, jak moc je společnost v mé zemi rozdělená. Jak obyvatelé velkých měst opovrhují problémy "těch druhých". Jak je antagonismus mezi sociálními skupinami přiživován populistickými politiky, kteří zavrhují "experty", podněcují hysterii kolem migrace a spojují ji s EU. A jak zbabělí mainstreamoví politici mlčky přihlížejí. Patrioti a zrádci. Nezní vám to povědomě?

Originál článku z 21. 6. 2016 zde.

Dále k tématu

Benjamin Tallis je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a koordinátorem Centra evropské bezpečnosti tamtéž. Mezi jeho oblasti zájmu patří například evropská bezpečnost či zahraniční, bezpečnostní, a sousedská politika a politika spravedlnosti a vnitřních věcí EU.





Nahoru