Dojde si Merkelová pro hladkou výhru?

"V Německu se zvolna blíží termín důležitých parlamentních voleb. Voleb, které by měly určit, zda styl vedení země nastavený Angelou Merkelovou bude pokračovat, či zda u našeho západního souseda dojde k úpravě současného politického kurzu." V analýze předvolební situace cituje ZET Jakuba Eberleho.

Favoritem voleb je Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, spolu se svou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU). Sociální demokracie (SPD) reprezentovaná lídrem Martinem Schulzem ztrácí. „Křesťanští demokraté i Angela Merkelová se těší velké veřejné podpoře a v průzkumech vedou zhruba o patnáct procent. Schulzovi se nedaří najít téma, kterým by se dokázal přesvědčivě vymezit. Merkelové pak jen stačí prezentovat se jako jakási kotva či garantka německé stability a prosperity“, dodává k tématu výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, Jakub Eberle. Podle něj tak není příliš pravděpodobné, že by Schulz měl Merkelovou při cestě za volebním vítězstvím nějak zpomalit, či jí výhru zkomplikovat.

Kampaň Angely Merkelové nyní trvá už zhruba týden. A zatím se, zdá se, vydala správným směrem. A karty má rozdány nyní velmi dobře. „Angela Merkelová se - po určitém propadu popularity v souvislosti s tzv. uprchlickou krizí z let 2015-2016 - opět těší velké důvěře veřejnosti. Cokoliv jiného než jasné vítězství CDU/CSU by bylo velkým překvapením. Merkelová v podstatě nemá konkurenci - což je ovšem spíše důsledkem personální krize německé politiky, než silného leadershipu. Napříč politickým spektrem chybí osobnosti, což se týká i CDU a CSU“, upřesňuje Eberle.

Sledovat se v Německu bude nejen to, o kolik procent Merkelová vyhraje. Po vzestupu krajní pravice napříč Evropou ohlašuje útok na Spolkový sněm také extremistická AfD. Pokud by se jí cíl vydařil, bylo by to poprvé, co se AfD ve Spolkovém sněmu objeví. „AfD se do Spolkového sněmu nejspíše dostane, ale na nějaký opravdu velký úspěch to zatím nevypadá. Průzkumy straně předpovídají zhruba sedm až devět procent, což jsou podobná čísla jako pro ostatní menší strany, tj. zelené, liberály a Levici. AfD uškodilo uklidnění situace okolo migrace, stejně jako časté personální spory. Pokud tedy AfD skutečně uspěje, tak dojde k jakési normalizaci německé politiky, protože SRN byla doposud jednou z mála zemí bez parlamentního zastoupení krajní pravice“, odhaduje síly AfD Jakub Eberle.

A jaká témata v kampani dominují? Uprchlické téma je možná trošku překvapivě na druhé koleji. Což je pro Angelu Merkelovou asi dobře. CDU/CSU slibuje větší podporu rodinám a bezpečnostním složkám, SPD zase bezplatné školství nebo rostoucí důchody. AfD nadále vyjadřuje svůj odpor k migraci, hlásá podporu tradiční rodině a volá po užších vztazích s Ruskem.

Připomeňme, že parlamentní volby se budou v Německu konat 24. září.

Článek naleznete zde.

Jakub Eberle, MLitt., je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a kromě svého zaměření na kritické teorie mezinárodních vztahů a diskurzivní teorie a metodologie se věnuje německé zahraniční politice.





Nahoru