




Jednání o řecké krizi vrcholí
V souvislosti s blížícím se bankrotem Řecka se množí úvahy o tzv. Grexitu, tedy odchodu Řecka z eurozóny nebo rovnou ze samotné EU. „Podobné úvahy vychází z neznalosti fungování EU a zároveň ignorují zájmy a preference řecké levicové vlády,“ píše v komentáři pro iDNES.cz Vít Beneš. Státní bankrot Řecka totiž podle něj k odchodu země z eurozóny ani z EU nepovede.
Požadavek na odchod či dokonce „vyloučení“ Řecka zaznívá zejména ze strany německé, ale i české veřejnosti, kterým dochází s Řeckem trpělivost. Vyloučení mnozí vnímají jako trest za nedodržování pravidel dohodnutých při zavádění eura.
V této souvislosti stojí za připomenutí, že eurozóna (zatím) není samostatná mezinárodní organizace, tudíž nic jako „členství v eurozóně“ neexistuje, tudíž není možný ani „odchod z eurozóny“, natožpak „vyloučení z eurozóny“. Z právního hlediska žádní členové eurozóny neexistují, existují pouze země platící eurem.
- Více se dočtete v článku vydaném 22. 6. 2015 na serveru iDNES.cz.
- Dále si můžete poslechnout příspěvek Víta Beneše pro Český rozhlas Plus
- a přečíst jeho nejnovější policy paper.
O autorovi: Ing. Vít Beneš, PhD. je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a šéfredaktorem časopisu Mezinárodní vztahy. Mezi jeho oblasti zájmu patří například rozšiřování EU, evropská integrace nebo evropská dimenze zahraniční politiky ČR.
Nahoru