Merkelová dostala ránu od vlastní strany. Pomalu ztrácí moc, cítí Němci

Jakub Eberle odpovídal na otázky iDNES.cz k pozici Angely Merkel po nečekané porážce jejího spojence Volkera Kaudera ve volbě předsedy poslanecké frakce CDU/CSU. Volbu lze chápat jako vyjádření protestu vůči politice kancléřky, která se potácí od krize ke krizi. "Německá politika je rozkolísaná tak, jako nebyla několik desetiletí. Může se stát naprosto cokoliv," říká Eberle.

Angela Merkelová ztrácí půdu pod nohama a její moc se vytrácí, píše německý tisk. Reaguje tak na překvapivý výsledek volby šéfa poslanecké frakce CDU/CSU, v níž favorit německé kancléřky tvrdě prohrál. „Strana získává dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ myslí si politolog Jakub Eberle.

„To je ale úpadek autority: kancléřka ztrácí svého nejdůležitějšího důvěrníka Volkera Kaudera a přístup k centru své vládní moci. Velká koalice už nemá žádnou budoucnost,“ komentuje server Spiegel Online porážku muže, který poslanecké frakci šéfoval dlouhých třináct let (psali jsme zde: Merkelová utrpěla velkou porážku, její spojenec není šéfem frakce).

„Ztráta autority přichází plíživě. Úbytek důvěry, zklamání, hněv se nejprve určitou dobu hromadí a pak si prorazí cestu,“ míní web, podle něhož by v situaci Merkelové už někteří impulzivnější politici skončili.

Názory německých deníků potvrzuje i politolog Jakub Eberle. „Pro Angelu Merkelovou je to velká rána, protože přichází ze strany, odkud ji nikdo nečekal. Volker Kauder patřil k jejím spojencům a ona ho také v té volbě velmi silně podpořila,“ uvedl pro iDNES.cz odborník na německou politickou scénu, , který působí v Ústavu mezinárodních vztahů a Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Její vlastní frakce jí tak dala najevo velkou nespokojenost s tím, co se teď děje. Velká koalice se poslední tři měsíce potácí od krize ke krizi. Nejdřív to byl spor o hlídání bavorské hranice, teď spor o šéfa kontrarozvědky Maassena. Vláda řeší jen své vnitřní problémy a preference CDU i SPD padají,“ myslí si Eberle.

Německá média jako jeden z důvodů ztráty kancléřčiny autority uvádějí třeba to, že Křesťanskodemokratická unie pod jejím vedením od roku 2000 opustila řadu pravicových pozic, což části poslanců vadí. Nejvýraznějším představitelem konzervativního proudu je ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Podle Eberleho ale v současnosti o vyklízení konzervativních pozic nejde, protože podobné hlasy se ozývaly od nástupu Merkelové do čela strany. „Průzkumy ukazují, že většina voličů si nemyslí, že by se CDU posunula příliš do středu. Jde spíše o to, že různé proudy strany získávají dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ říká Eberle.

Celý článek naleznete zde.

Jakub Eberle, Ph.D., je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a věnuje se německé zahraniční politice a dále se zaměřuje na kritické teorie mezinárodních vztahů a diskurzivní teorie a metodologie.





Nahoru