Náboženství není základem civilizace

Petr Kratochvíl pro Lidové noviny odpovídal na otázky týkající se náboženství a mezinárodní politiky. Jakou pozici má náboženství v české domácí politice a jakou v zahraniční? Má EU křesťanskou identitu a jaký je vůbec vliv náboženství na tvorbu identity? Dozvíte se v rozhovoru s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů.

„Teze o sekularizaci, která bývala dominantní, začala být zpochybňována už v 60. letech. Stará představa, že náboženství můžeme zredukovat na osobní víru, která nezasahuje do veřejného života, vzala postupně za své. Spíše než o pronikání náboženství do politiky ale jde o defenzivní reakci náboženství. Stále více naopak proniká politika do náboženské sféry a snaží se právně upravovat i tradiční otázky původně etické, například manželství, rozvod, potraty, registrované partnerství a tak dále. A náboženství na to reaguje. Vzestup náboženství je tedy spíše obrannou, byť někdy násilnou, reakcí na rozmach moderního státu.“

Článek si můžete přečíst zde.

O autorovi: Doc. Mgr. Ing. Petr Kratochvíl, Ph.D. je ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů a mezi jeho oblasti zájmu patří náboženství v mezinárodních vztazích či katolická církev a mezinárodní vztahy.





Nahoru