Mezinárodní politika

05.12.2017 | Francis Scarr
Russian Election 2018: Is all as it seems?
On 18 March 2018, Russians will head to polls and Vladimir Putin will undoubtedly be elected as President for another six-year term. Even four months out from the election, few would be foolish enough to disagree with this, and yet, Russia’s political atmosphere feels uncharacteristically on edge. This, of course, cannot be attributed to the expected landslide for the incumbent Putin. Rather a number of trends have surfaced over the last few months and added some intrigue to an otherwise featureless political landscape.
Největší současná humanitární krize v jihovýchodní Asii
Od konce minulého roku se v Rakhinském státě opět zvedla vlna nepokojů a konfliktů mezi tamními muslimy a buddhistickými Rakhinci, kterých je z celkové populace v Rakhinském státě většina. Nepokoje mezi těmito dvěma skupinami přitom mají mnohem delší historii a sahají až do 19. století, kdy do této západní části Myanmaru přišlo několik desítek tisíc muslimů ze sousedních států jako Bangladeš nebo Indie.
16.11.2017 |
Snění o Evropě po 32 letech: jasnozřivost i omyly Jiřího Dienstbiera
U příležitosti výročí Sametové revoluce a v rámci připomínkových akcí k nedožitým 80. narozeninám novináře a politika Jiřího Dienstbiera jsme připravili výběr z jeho knihy Snění o Evropě. V roce 1985, kdy pracoval jako topič Metrostavu a zároveň působil jako mluvčí Charty 77, přemýšlel o evropské integraci, o Rusku a USA, o bezpečnosti světa a o místu Československa v něm. Zatímco v některých odhadech, jako byl rozpad Sovětského svazu, se mýlil, ve věci možného sjednocení Německa se jevil tak utopický, že německý nakladatel odmítl vydat překlad samizdatového vydání s tím, že by Snění o Evropě zesměšnilo československý disent. Nicméně zatímco v celkovém optimismu po konci Studené války se mnohé jeho další postřehy z poloviny 80. let mohly zdát nemístné, v době klesající důvěry v globalizaci, evropskou integraci a liberální demokracii získávají novou aktuálnost.
25.10.2017 | Nurlan Aliyev
Zapad 2017: Could Russia Succeed in Opinion War?
On September 14-20 Russia jointly with Belarus conducted large-scale strategic military exercise - the Zapad (West) 2017. The exercise takes place in the Western Strategic Direction, at ranges located in the Republic of Belarus as well as in the Kaliningrad, Leningrad, and Pskov regions every four years. This quadrennial exercise is not a new one, but the Zapad 2017 exercise has received a huge attention, even before it has formally started.
24.10.2017 | Vít Beneš
Jaderný deštník nefunguje. Zakažme atomové zbraně
Před pár dny získala Nobelovu cenu za mír iniciativa Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní. Hned se ozvalo devět potrefených hus (států vlastnících jaderné zbraně), které zákaz jaderných zbraní odmítly. Generální tajemník NATO Soltenberg výzvu k zákazu jaderných zbraní odmítl s odkazem na to, že „realita současného bezpečnostního prostředí“ není na podobnou iniciativu příhodná. K zákazu se bohužel nepřipojila ani ČR ani ostatní „nejaderní“ členové NATO, kteří se domnívají, že Evropa potřebuje americký jaderný deštník (tzv. „rozšířené“ jaderné odstrašení poskytované Spojenými státy).
15.10.2017 | Slavomír Lalík
Russian Soft Power – A Different Concept
What is soft power? American political scientist Joseph S. Nye tried to simplify the definition of the key term power, essential to understanding the behavior of societies, saying that “… power is the ability to influence the behavior of others to get the outcomes one wants”. The concept of soft power, introduced by Nye, implies the possibility for an actor to“… obtain the outcomes it wants in world politics because of other countries – admiring its values, emulating its example, aspiring to its level of prosperity and openness – want to follow it” and, “… in behavioral terms, soft power is attractive power. In terms of resources, soft power resources are the assets that produce such attraction”.
01.10.2017 | Gabriela Anderson
The Right to Self-Determination: Catalonia plebiscite
Today, October 1, Spain’s autonomous region of Catalonia will strive to hold a referendum on its proposed secession from Spain, despite attempts by Spain’s central government and Constitutional Court to thwart it. Arrests, prosecutions, ballot box confiscations, referendum site and poll station shutdowns by police have plunged the region into a state of emergency. The crackdown has polarized the nation as well as foreign observers and exacerbated the secessionist spirit amongst Catalans, who no longer see the referendum as a fight for independence but also for democracy and freedom of expression.
25.09.2017 | Marek Čejka
Kurdové stojí na rozcestí. Společný Kurdistán je jen sen
O Kurdech se říká, že jsou největším národem bez vlastního státu. Žijí roztříštění na území Turecka, Iráku, Sýrie a Íránu, ale navzdory tomu jsou v Evropě často nepřesně vnímaní jako jednotná komunita. „Jeden velký Kurdistán je zřejmě jen sen,“ říká irácko-kurdský analytik Karoch Selim v rozhovoru s externím spolupracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů Markem Čejkou.
19.09.2017 | Slavomír Lalík
Russian Orthodox Church as a Source of Soft Power
Russian Orthodox Church is at the time the biggest nongovernmental organization in the Russian Federation, a center of the Orthodox faith and therefore a substantial source of the soft power in the Russian Federation. Alongside its conservative values, Orthodox Church tends to promote the “dialogue of civilizations” between the West and Russian-Slavic-Eurasian cultural space, refusing the globalization ideas along with the spreading of the Western (notably American) values and norms as universal values.
19.09.2017 | Jitka Mikysková
Rusko-běloruské manévry Západ 2017: obavy trvají
Vztahy mezi Ruskem a Západem poklesly na nejnižší bod od konce studené války poté, co Moskva na jaře 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym. Právě absence informací o nadcházejícím ruském cvičení vytváří prostor pro nejrůznější spekulace a situaci navíc komplikuje atmosféra vzájemné nedůvěry. NATO vyzvalo Rusko, aby sdílelo informace o svých cvičeních a operacích v jeho okolí a jasně sdělilo své záměry.


1 ... 13 14 15 16 17 18 19 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...