Mezinárodní politika

19.03.2015 | Marek Čejka
Čejka: Náboženské strany způsobí Netanjahuovi rozpočtové problémy
Marek Čejka odpověděl pro Mezinárodní politiku na čtyři otázky k izraelským volbám. Ty poměrně jasně vyhrál dosavadní premiér Banjamin Netanjahu, který získal ve 120členném Knessetu 30 mandátů. Hlavní soupeř, středolevicová koalice Sionistický svaz, jich získala pouze 24.
19.03.2015 | Marcela Cimflová
Cesta k mezinárodnímu soudnímu dvoru
Mezi největší úspěchy OSN bez pochyb patří vytvoření mezinárodního právního řádu. Důležitou součástí zmíněného řádu je Mezinárodní soudní dvůr, který byl založen v roce 1946. V dnešní době je Mezinárodní soudní dvůr jediná instituce, která obecně uplatňuje mezinárodní právo, pomocí něhož řeší spory výhradně jen mezi státy. Stejně jako i ostatní orgány mezinárodního systému má i MSD dlouhou historii vývoje a jeho konečná podoba je z velké části zásluhou i existence jeho předchůdců.
Ahmet Üzümcü: OPCW to Remain a Security Organization
Ahmet Üzümcü has been a Director-General of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) since December 2009. He received a Nobel Peace Prize on behalf of the OPCW in December 2013. During his previous appointments he has represented Turkey at the NATO Council, the Conference on Disarmament, the United Nations and other international organizations in Geneva. He has also served as an Ambassador of Turkey to Israel, and as a Consul in Aleppo, Syria.
26.02.2015 | Dana Bartošíková
Britské volby 2015: Bude se opakovat hung parliament?
Výsledky parlamentních voleb 2010 byly pro britskou politickou scénu zlomové. Po 36 letech se dolní sněmovna ocitla bez jednobarevné většiny a tzv. hung parliament vyústil v pětileté období koaliční vlády Konzervativní strany a Liberální demokracie. Odborníci se shodují, že výsledek následujících voleb je velmi nejistý. Pokud se hung parliament bude opakovat, očekává se složitější formování nové vlády. Ve hře je několik scénářů, jejich podoba bude záviset na konkrétních výsledcích parlamentních voleb ze 7. května 2015.
25.02.2015 | Rudolf Fürst
Čína znovu objevuje bývalou východní Evropu
"Čína se dosud nebývalou měrou začala zajímat o postkomunistickou část Evropy. Tento zájem je motivován ekonomicky, obavy z čínského „rozděl a panuj“ v EU jsou zatím neúměrné. Česká republika provedla největší pozitivní posun v politických vztazích s Čínou ze všech účastníků regionálního sdružení ČLR+16." Toto jsou jen některé ze shrnujících tvrzení nového policy paperu kolektivu pod vedením Rudolfa Fürsta.
17.02.2015 | Petr Zenkner
Kratochvíl: Chceme pokrývat ignorovaná témata
Co je nového v Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV). Bilanční rozhovor s ředitelem Petrem Kratochvílem. Co se loni podařilo, jaké jsou konferenční plány pro rok 2015 nebo jak se promění časopis Perspectives. Mimochodem, víte, že naše odborná videa na Youtube měla za minulý rok 27 tisíc zhlédnutí?
17.02.2015 | Filip Šisler
Prezidentské volby v Rumunsku 2014
Koncem roku 2014 proběhly v Rumunsku řádné prezidentské volby, které skončily velkým překvapením a postaraly se tak trochu o senzaci. Pravicový kandidát a etnický Němec Klaus Iohannis ve druhém kole totiž dosti neočekávaně porazil svého levicového soupeře premiéra Victora Pontu, jemuž předpovídaly vítězství prakticky všechny průzkumy.
13.02.2015 | Vít Beneš
Je na Ukrajině občanská válka?
Vít Beneš se zamýšlí nad ukrajinskou krizí a nad tím, zda je možné ji popsat některou z mnoha historických analogií, které byly v souvislosti s tímto konfliktem použity. Je válka na Ukrajině další fází Studené války? Je zamrzlým konfliktem? Podobá se invazi do Československa v r. 1968? Dá se přirovnat k jugoslávským válkám?
29.01.2015 | Lucie Priknerová
Medvěd Boris v multikulturní metropoli
Starosta Londýna Boris Johnson, pod jehož taktovkou se konaly v roce 2012 letní olympijské hry, a dlouholetá hvězda britské politické scény, je v současnosti vedle Davida Camerona nejvýraznější tváří Konzervativní strany.
17.01.2015 | Maria Pešeková
Otevřený pracovní trh EU. Danajský dar pro Polsko
Když se koncem léta poprvé dostala na veřejnost informace, že v čele evropského prezidentského úřadu stane polský předseda vlády Donald Tusk, jedna z karikatur komentovala událost slovy, že, v Polsku musí být už opravdu hodně zle, když i premiér vyjíždí za prací do zahraničí. Tato karikatura vystihuje jednak znechucení Poláků z neutěšených domácích ekonomických podmínek, ale také jejich masový odchod do ciziny za účelem zlepšení svých životních šancí.


1 ... 33 34 35 36 37 38 39 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Books

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...