Naši lidé v médiích

01.04.2014 | Rudolf Fürst
Čínský prezident se sejde s J. Barrosem a H. Van Rompuyem
Čínský prezident Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který navštíví evropské instituce. Tato návštěva svědčí o nadstandardních vztazích Číny a Evropské unie. Jak se tyto vztahy projevují v oblasti obchodní a jak ovlivnily čínský postoj k ukrajinské krizi? I to se dozvíte v rozhovoru s Rudolfem Fürstem.
31.03.2014 | Jan Eichler
Z evropské ultrapravice jde strach
Krajní pravice získává francouzské radnice. Může se tento jev rozšířit i na evropskou úroveň? Je dnes Evropa opět "kotlem, který hrozí vybuchnout"? Analýzu aktuálního vzestupu krajně pravicových stran přináší rozhovor s Janem Eichlerem.
31.03.2014 | Jan Hornát
Say No to a Balance of Power in Asia
"Many analogies and parallels have been made between the current power interplay in the Indo-Pacific and the balance-of-power system of nineteenth century Europe. This narrative is easily accepted by conventional wisdom, but it is necessary to concentrate on the potential implications of a genuine balance of power system in the region. Despite the Nixon-Kissinger proposition that “the road to peace still depends on a balance of power”, equilibrium of power in the Indo-Pacific may increase tensions and have adverse effects than fostering a benign and peaceful regional environment."
21.03.2014 | Petr Kratochvíl
3 mýty o situaci na Ukrajině, kterým věří Západ
"Ruská propaganda využívá pro ospravedlnění intervence na Krymu a jeho připojení řadu nepravdivých tvrzení. Jenže i na Západě se objevují polopravdy a mýty, které obraz celé krize zkreslují. Je situace narýsována tak jasně, jak se někdy z veřejného povědomí zdá?"
19.03.2014 | Michal Kořan
Referendum na Krymu
Drtivou většinou hlasů odsouhlasili obyvatelé Krymu vyhlášení jeho nezávislosti. Evropská Unie ani západ Ukrajiny výsledky referenda neuznávají. Podobná situace nemá, minimálně od konce studené války, srovnání. K čemu konkrétné tímto referendem došlo, a jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje, objasnil v rozhovoru pro ČT 24 dne 17. 3. Michal Kořan.
17.03.2014 |
Aktualizované okruhy expertízy
Zajímá vás aktuální světové dění a přemýšlíte, koho se na něj zeptat? Zvažujete na koho se obrátit s žádostí o rozhovor?
17.03.2014 | Petr Kratochvíl
Největší krize mezi Západem a Ruskem od doby studené války
Petr Kratochvíl se v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál vrátil k vývoji situace na Ukrajině.
12.03.2014 | Petr Kratochvíl
Konference k 15. výročí vstupu ČR do NATO
Vystoupení Miloše Zemana na Mezinárodní bezpečnostní konferenci k 15. výročí vstupu ČR do NATO okomentoval 12. 3. pro ČT 24 Petr Kratochvíl.
11.03.2014 | Vít Beneš
Expert se vysmál „majdanové turistice" západních politiků
Na jedné straně stojí stejně jako ve světě, tak i u nás, část lidí na straně Ukrajinců, kteří chtěli na Majdanu vybojovat svobodu a bližší nakročení k Evropské unii. Tato skupina mluví pak též o tom, že dochází na Krymu k okupaci ruských vojáků. Ta druhá část lidí však poukazuje na to, že někteří lidé na Majdanu byli radikálové, z nichž hrozí nebezpečí. A vstup ruských vojáků na Krym chápou...
10.03.2014 | Michael Brtnický
Egypt tři roky po pádu Mubáraka
"Zastíněny bouřlivým vývojem na Ukrajině uplynuly málo povšimnuty tři roky od podobně dramatické události v jiném koutě světa – od pádu egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Tím vyvrcholilo osmnáct dnů masových protestů na káhirském náměstí Tahrír i v dalších částech země. Nejskloňovanějšími hesly tehdejších dnů byly svoboda, důstojnost a sociální spravedlnost. Revoluce v lidech probudila obrovská očekávání pluralitnější politiky a inkluzivnějšího ekonomického rozvoje. Avšak vývoj od února 2011 až do dnešních dnů zdaleka nenaplnil naděje Egypťanů. Loni v létě pak události nabraly po vojenském puči tragický, krvavý kurz," píše Michael Brtnický ve svém článku pro deník Právo.


1 ... 106 107 108 109 110 111 112 ... 122