Mezinárodní politika

19.02.2017 | Lucia Hupková
,,Achillova päta“ Srbska - Severné Kosovo
Vízia európskej integrácie sa pre Srbsko stala jasnejšou po tom, čo sa v marci 2012 oficiálne stalo kandidátskou krajinou pre vstup do EÚ a následne Rada EÚ v júni 2013 rozhodla o otvorení prístupových rokovaní s Belehradom, ktorých prvé kolo Brusel hostil v januári 2014. Pre úspešné zavŕšenie európskeho príbehu, však stojí pred Belehradom okrem vykonávania potrebných ,,domácich“ reforiem, rovnako aj náročná výzva zosobnená v podobe ,,normalizácie“ vzťahov s Prištinou, v ktorej epicentre sa nachádza aj otázka zlepšenia respektíve riešenia situácie regiónu severného Kosova. 
16.02.2017 | Eva Orossová
RECENZE: Pohled Slováků na minulost je pro Čechy hořký
Kniha Slovakia: A European Story je určená zejména západnímu čtenáři, kterému umožňuje seznámit se s moderními dějinami Slovenska, jeho cestou k samostatnosti a vstupem do EU. Je psaná anglicky a do určité míry obecně proto, aby ji dokázal číst i ten, kdo ji otevře bez valných předchozích znalostí o historii a osudech Československa a slovenského národa. Avšak nutno podotknout, že i český a slovenský čtenář narazí v této knize na nepříliš známé, ovšem velmi zajímavé informace. Tak či tak je tato publikace zdařilým přehledem, plní svůj účel a rozhodně ji lze doporučit alespoň k nahlédnutí.
07.02.2017 | Veronika Fajmonová
Vnímání terorismu: jaký vliv má narativ a jeho šíření
Zkoumat terorismus očima statistiky se může jevit jako nedostatek respektu vůči jedinečnosti každého lidského života. Nicméně abychom mohli terorismu čelit, je nezbytné pracovat s kvalitními daty, která by měla sloužit k informovanému procesu rozhodování. Teroristické činy zabíjejí a způsobují zranění jednotlivcům, ačkoliv obavy a pozornost, jaká je jim věnována, je enormní. Jakou roli v tomto hraje narativ o terorismu a média, která ho zprostředkovávají?
05.02.2017 | Federica Genna
The Western Balkans and the path to the EU integration
What does the future hold for the Western Balkans? As those who follow closely the EU enlargement process know, the region is still troubled by deep socioeconomic issues, and there is still some way to go before access is granted. However, the picture is not as bleak as it would seem, and the potential that integration holds could be the key for these countries’ economic and social recovery.
31.01.2017 | Jan Mazač
Sbor volitelů - přežitek, nebo důležitá pojistka?
Sbor volitelů, který v ústavním systému Spojených států de jure volí amerického prezidenta, může být pro laiky jakýmsi politickým apendixem. Zbytkovým orgánem ze zašlých staletí. Důvodů zřízení tohoto „jednorázového“ tělesa je však více a ve světle nedávno proběhlých voleb je dobré si je připomenout.
27.01.2017 | Jan Hornát
Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených států, vnesla do oblasti mezinárodní politiky větší dávku nejistoty, než by v případě svého zvolení do této oblasti vnesla Hillary Clintonová. Nejistota zasahuje zejména vztahy nové administrativy s tradičními spojenci, kteří Trumpovo zvolání „Amerika na prvním místě“ (America First) vnímají jako určitou předzvěst zahraniční politiky USA, která se zcela odkloní od svých ideových základů a zaměří se pouze na základy materiální. 
23.01.2017 | Jitka Mikysková
Mírové rozhovory o Sýrii se přesouvají na Východ
V organizaci mírových rozhovorů o Sýrii, avizovaných na začátek tohoto týdne, se tentokrát angažují Rusko a Turecko, tedy země, které jsou tradičními rivaly s odlišnými zájmy. Když se však zamyslíme nad nesmírně složitou historií Blízkého východu a opakovaných nezdarech Západu komplikovanou situaci v regionu vyřešit, možná to může být i vítaná změna zkusit přesunout mírová jednání co nejblíže konfliktu samému, tentokrát v režii Ruska, Turecka a Íránu.
18.01.2017 | Daniel Heler
Trať Budapešť – Bělehrad: vítězí Čína na úkor Západu?
Plánované čínské infrastrukturní projekty v Evropě vzbuzují obavy z růstu vlivu či dokonce vměšování Číny. To koresponduje se stereotypně-konfrontačním viděním vztahů mezi nejvýznamnějšími geopolitickými hráči v Eurasii, které se stává mainstreamem odborné diskuse nejen v Česku.
18.01.2017 | Tereza Novotná
Institutionalization of Sexual Slavery within the ISIS Territory
When the first signs of sexual violence within Islamic State (ISIS) occurred, nobody thought it would have such a huge impact and particularly progress in terms of developing advanced infrastructure and specific law defining “rights of women” and their roles within this society. 
16.01.2017 | Zuzana Legathova
Mobilné peniaze pre Afriku: M-PESA mení kontinent
Prichádzajúc z rozvinutých trhov, kde má väčšina obyvateľstva minimálne jeden bankový účet a vlastní aspoň jednu kreditnú kartu, zistíte, že v sub-saharskej Afrike je situácia výrazne odlišná. Budúcnosť platieb pre Afriku spočíva v konvergencii medzi telekomunikáciami a bankovníctvom. Vlajkonosičom zmeny bude Keňa, aktuálne stredne príjmová krajina.


1 ... 18 19 20 21 22 23 24 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější