Mezinárodní politika

29.11.2016 | Jan Nevyhoštěný
TÉMA MP: Americké volby změní nejen USA
Vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách zaskočilo téměř celý svět. Autoři mezinárodní politiky se volbami v USA zabývali jak v rámci prezentace politik obou kandidátů, tak i analýzou očekávaných důsledků. Přestože Trump v zahraniční politice působil prozatím jako značně nekonzistentní a chaotický, díky následujícím textům si už můžeme začít dělat obrázek, jaký charakter bude jeho politika mít.
29.11.2016 | redakce
Publikujte ve speciálním vydání Mezinárodní politiky!
On-line časopis Mezinárodní politika, který Ústav mezinárodních vztahů začal vydávat v původní papírové podobě již v roce 1956, slouží mimo jiné jako exkluzivní prostor pro diskusi a reflexi české zahraniční politiky. Nyní vyzývá autorky a autory, kteří se zabývají problematikou zahraniční politiky ve své profesní, akademické či zájmové oblasti, aby nabídli své texty na tato dvě vypsaná témata.
29.11.2016 | Marek Chytráček
Trumpovo vítězství změní pravidla kampaní
Vítězství Donalda Trumpa zaskočilo téměř celý svět. Političtí komentátoři s ohledem na vývoj kampaně a výsledky průzkumů veřejného mínění favorizovali Hillary Clintonovou. Američtí voliči se ale jejich předpovědím vzepřeli a dali přednost nevypočitatelnému republikánovi před příliš předvídatelnou demokratkou. Trumpova volební strategie byla unikátní a je téměř jisté, že změnila zažitá pravidla pro vytváření politických kampaní.
28.11.2016 | Vojtěch Jirásek
The presidential elections in the USA: Why did Hillary lose?
Much has been said about why Mr. Trump won and why Ms. Clinton lost the 2016 U.S. presidential elections. In this small contribution to the debate, I would like to skip the social media factor, which is being mentioned so often, and stress the geopolitical factors and the changing electorates of both of the major American parties instead.
26.11.2016 | Radek Buben
Smrt Fidela Castra: konec poloviny dějin nezávislé Kuby
Smrt Fidela Castra, šedesát let poté, co vyrazil z Mexika na nespolehlivé bárce s 82 muži vstříc střetnutí se zkorumpovanou a krutou diktaturou, je novým momentem hlavně pro zamyšlení nejenom nad jeho postavou, ale také nad odlišnými perspektivami chápání světa za studené války (byť ta Castra k moci nevynesla a i proto její konec nutně neimplikoval ani jeho pád). Z hlediska praktického i symbolického se totiž režim na Fidelovu smrt výborně připravil.
16.11.2016 | Marek Čejka
Jaká bude Trumpova politika vůči Blízkému východu?
Donald Trump byl ve svých vyjádřeních na adresu různých blízkovýchodních problémů zatím značně nekonzistentní a chaotický. Přesto si už pomalu můžeme začít dělat obrázek, jaký charakter zřejmě bude mít jeho zahraniční politika.
15.11.2016 | Vít Beneš
Beneš: Evropská unie hledá svého Trumpa
Evropští populisté a nacionalisté bývají často srovnáváni s Trumpem. Po pravdě řečeno, toto srovnání dost kulhá v jednom podstatném ohledu. Trump postavil svoji populistickou kampaň na jednoduchém heslu: vrátit Americe její velikost (Make America Great Again). Bohužel, žádný z evropských populistů a nacionalistů nepřišel s plánem, jak vrátit Evropě její velikost (Make Europe Great Again).
09.11.2016 | redakce
VIDEO: Rudolf Fürst o návštěvě dalajlámy
Níže můžete shlédnout video našeho výzkumníka Rudolfa Fürsta k návštěvě dalajlámy. Video se věnuje nejen samotné návštěvě, ale i česko-čínským vztahům, rozdílem mezi státní a nestátní návštěvou a potencionálním problémům.
08.11.2016 | Míla O’Sullivan
Volby USA: Co může přinést feministka s jestřábí povahou?
Zvolení Hillary Clintonové první prezidentkou nejmocnější země planety by bylo významným milníkem pro svět mezinárodní politiky, který je kvůli absenci žen postaven na tradičních maskulinních základech a reprezentuje tedy víceméně životy a identitu mužů.
01.11.2016 | Rudolf Fürst
Fürst: Zpolitizovaná návštěva dalajlamy byla nestandardní
Česko, jako jedna z nejvíce přátelských zemí k tibetskému exilu na světě a častý hostitel dalajlamy, má za uplynulá léta dostatek zkušeností, jak politicky citlivou návštěvu tibetského duchovního vůdce zorganizovat. Zároveň však mají instituce ČLR právo, a dokonce i formální povinnost, proti přijímání hlavy exilové vlády z Dharamsaly oficiálně protestovat.


1 ... 20 21 22 23 24 25 26 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Knihy

Uroš Svete, Damijan Guštin, Janja Vuga, Rok Zupančič, Jelena Juvan

Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější