Mezinárodní politika

31.03.2014 | Pavel Kopecký
Československo a Mali do roku 1989
O oblasti, kde se dnes nachází Mali, věděl širší svět dlouho velmi málo. Téměř nic, přičemž tento stav panoval ještě během devatenáctého věku. A když už se přece nějaká reálie z regionu západní Afriky zmiňovala, bylo to nejspíš tajuplné (a obtížně přístupné) Timbuktu. Zpravidla o něm proto kolovaly nejrůznější romanticko-fantastické zkazky a proniknout do těchto míst platilo za cestovatelský majstrštyk.
25.03.2014 | Petr Zenkner
Anketa: Fiskální pakt a Česká republika
Česká vláda v pondělí odsouhlasila přistoupení k tzv. fiskálnímu paktu. Co si o tom myslí ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl, šéfredaktor čtvrtletníku Mezinárodní vztahy Vít Beneš a Zdeněk Sychra, spoluautor publikace Měnová integrace. Náklady a přínosy členství v měnové unii, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy university v Brně?
25.03.2014 | Adam Gazda
Urgent financial assistance for Ukraine needed, says its ambassador
Interview with Kostiantyn Yelisieiev, Ambassador of Ukraine to the European Union
25.03.2014 | Adam Gazda
Ambassador Lopandić on Serbia and EU relations
Interview with Duško Lopandić, Ambassador of the Republic of Serbia to the European Union. Questions from Adam Gazda.
23.03.2014 | Pavel Carbol
Ústav Edvarda Beneše v Londýně. Centrum exilu Čechů a Slováků
Po únoru 1948 opustila Československo řada představitelů jeho elity. Tuto ztrátu lze oprávněně považovat za nenahraditelnou. Řada těchto osobností se zařadila na špičku svých oborů ve své nové vlasti. Politici, kteří do této vystěhovalecké vlny rovněž patřili, zase ochudili československou publicistiku o své vzpomínky a názory na klíčové mezníky dějin Čechů a Slováků ve 20. století. Místem, kde měly obě uvedené skupiny prostor pro prezentaci svých názorů, byl od roku 1950 Ústav Edvarda Beneše v Londýně.
Uzavření kyrgyzského Manasu a vývoj na Krymu
Přes území Ruska vede tzv. Severní distribuční síť. Jedná se o vytipované a dojednané železniční trasy, po nichž je dopravován materiál pro spojenecká vojska do Afghánistánu i zpět. Tato Severní distribuční síť je důležitou variantou ke kratší, levnější, ale rovněž problematické jižní cestě přes území Pákistánu. Současná krize vztahů mezi USA a EU na straně jedné a Ruskem na straně druhé přináší nejrůznější oboustranná varování i skutečné sankce. Úvahy o Severní distribuční síti a o jejím významu pro jednotlivé aktéry mohou být dalšími kameny do mozaiky pochopení motivace aktérů.
23.03.2014 | Martin Kuta
Zahraniční aktivity parlamentu jako doplněk zahraniční politiky
Parlamentní diplomacie představuje nově utvořené i tradiční kontakty mezi parlamenty a jejich členy, reprezentující přímo suveréna (lid), napříč jednotlivými státy. Pojem zahrnuje jak kontakty parlamentů jako celků (zasedání zástupců národních parlamentů v nadnárodním shromáždění), tak i mezinárodní kontakty mezi jednotlivými poslanci, potažmo politickými stranami. Zmíněné vztahy vyplňují prostor komunikace mezi tradičně pojatou zahraniční politikou státu, která je doménou vlády, a komunikací na nadnárodní úrovni (nadnárodní nevládní organizace, společnosti, korporace). Do prostředí mezinárodních vztahů jsou zapojeni přímo volení zástupci suveréna – lidu (poslanci), čímž dochází k demokratizaci mezinárodních vztahů a snižování demokratického deficitu zahraniční politiky.
Interview with Miko Peled
Interview with Miko Peled, well-known Israeli peace activist, during his Prague visit. The Institute of International Relations held a public lecture with a subsequent discussion with him on: "Beyond Zionism, Hope for Freedom & Democracy in Palestine/Israel". The interview was led by Kristyna Tamchynova.
07.03.2014 | Adam Gazda
About Kosovo and EU. Six years after independence
Interview with Mimoza Ahmetaj, Ambassador of the Republic of Kosovo in Brussels. Questions from Adam Gazda.
05.03.2014 | Jan Boháč
Indonésii čeká v roce 2014 supervolební rok
Letos v dubnu proběhnou v Indonésii parlamentní volby, v červenci pak voliči rozhodnou, kdo se v nejlidnatější muslimské zemi, která aspiruje na roli lídra Jihovýchodní Asii, stane prezidentem. Hlavní roli ale zatím nehrají politické strany, ale Komise pro odstraňování korupce (KPK, Komisi Pemberantasan Korupsi), která má největší důvěru občanů.


1 ... 40 41 42 43 44 45 46 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější