Mezinárodní politika

03.09.2013 | Samuel Bozek
Brazilia: soft power mocnost a jej geopoliticky vplyv
Brazilia v poslednom desatroci uskutocnuje specificku zahranicnu politiku, ktorej cielom je jej zviditelnenie v medzinarodnom prostredi a pevnejsie zakotvenie v medzinarodnej hierarchii. Prezident Lula da Silva a jeho vlada priviedli Braziliu medzi najvyznamnejsie rozvojove ekonomiky s realnou negociacnou silou i v ramci G20, kde Brazilia aplikuje svoje narodne zaujmy a presadzuje ich v globalnom rozsahu. Kedze aspiruje postupit z regionalnej na svetovu velmoc, usiluje sa v intencii realistickej paradigmy v medzinarodnych vztahoch na zaklade jej vlastnych narodnych zaujmov zmenit svetovy poriadok. Za tym ucelom vyuziva aj medzivladnu spolupracu so statmi spolocenstva BRICS (tj. Ruskom, Indiou, Cinou a Juhoafrickou republikou), ktore vyuziva rozne diplomaticke mechanizmy a geopoliticky a najma geoekonomicky vplyv, ktorych ucelom je zmena svetoveho poriadku v buducnosti.
30.08.2013 | Milan Maděra
Dienstbierovo snění o politice
Jiří Dienstbier - novinář, idealista, disident a politik. Muž s bohatým životním příběhem i osobitým smyslem pro humor. Bez něj by se prý musel zbláznit po tom, co vše zažil. V půli dubna tohoto roku byla na počest památky Jiřího Dienstbiera staršího uspořádána konference v Černínském paláci a to k příležitosti vydání knihy Jiří Dienstbier: Rozhlasový zpravodaj.
29.08.2013 | Mariana Pítrová
Berlusconi: manuál na propojení politiky a médií
Jestli někde funguje učebnicový příklad toho, jak média potřebují politiku a naopak jak zákonodárci nedokáží fungovat bez tisku a televize, je to Itálie. Jihoevropská republika je dlouhodobě hegemonem mezi západoevropskými státy, co se týče míry provázanosti zájmu politických elit a mediální produkce. Itálie je zároveň domovem muže, který tento trend dovedl k dokonalosti, a jeho jméno se zapsalo do učebnic mediálních studií.
20.08.2013 | Eva Macálková
Německá vina a imigrace Romů z Balkánu
Po roce 2007 Německo zaznamenalo nárůst počtu imigrantů z Rumunska a Bulharska, který je Němci samotnými často interpretován především jako příliv balkánských Romů. Nízký socioekonomický status těchto imigrantů na straně jedné a vědomí nacistické perzekuce Sintů a Romů na straně druhé vyvolávají otazník nad možnou existencí výjimečného přístupu k nim. Jsou Němci v otázkách týkajících se Sintů a Romů podobně opatrní a citliví jako v případě Židů, aby tak umazali svoji historickou vinu?
09.08.2013 | Michal Smetana
„Duch Berlína“ v kontextu jaderné politiky USA
Je to již více než čtyři roky od chvíle, kdy americký prezident Barack Obama přednesl na pražském Hradčanském náměstí projev, ve kterém zdůraznil nutnost zabránit dalšímu šíření jaderných zbraní a explicitně podpořil myšlenku úplného jaderného odzbrojení. Tato dvě úzce propojená témata následně zaujala významné postavení v zahraniční politice Spojených států. To se odrazilo v celé řadě kroků Obamovy vlády na mezinárodní úrovni, včetně podpisu nové bilaterální smlouvy „New START“ s Ruskem omezující strategické arzenály obou velmocí.
09.08.2013 | Adam Gazda
Řecko-makedonský spor o název. Jaký má vliv na integraci do EU?
V dubnu si Makedonie připomněla 20 let od svého přijetí do OSN pod přechodným názvem the former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) – Bývalá jugoslávská republika Makedonie. I když dnes Makedonii uznává pod jejím ústavním názvem – Republika Makedonie – většina zemí světa (včetně např. USA, Ruska nebo také České republiky), patří její nedořešený spor s Řeckem o název země stále mezi hlavní překážky její integrační snahy do EU a NATO. Rozhovory mezi makedonskými a řeckými vyjednávači o názvu Republiky Makedonie/FYROM začaly za přispění OSN v roce 1993 a od roku 1999 je zprostředkovává osobní vyslanec generálního tajemníka OSN Matthew Nimetz. Od roku 2009 jsou tato vyjednávání doplněna občasnými bilaterálními kontakty vládních představitelů obou zemí a to včetně premiérů. Zatím však bez kýženého výsledku, tedy jakéhosi kompromisního názvu.
31.07.2013 | Marino Radačič
Chorvatsko v Evropské unii: pragmatik bez iluzí
Prvního července 2013 se pro Chorvatsko uzavřela jedna etapa jeho moderních dějin.  Dvaadvacet let po vyhlášení nezávislost a deset let od podání žádosti se země stala osmadvacátým členem Evropské unie, po Slovinsku teprve druhým ze států bývalé Jugoslávie. Do Evropské unie však vstupuje jiné Chorvatsko než to z  90. let. Ale i samotná Evropská unie a její vnímání je trochu jiné než z časů zahájení přístupových vyjednávání se Záhřebem.
30.07.2013 | Petr Patočka
Kam bude směřovat energetická politika EU po roce 2020?
I přes stále naléhavější varování klimatologů z celého světa o nutnosti prudkého snižování emisí skleníkových plynů, stále v současné době hrají v evropské, ale i globální energetice nejdůležitější roli fosilní paliva, jež představují nejvýznamnější zdroj CO2. To by se však mělo do poloviny jednadvacátého století změnit. EU stejně jako řada dalších vyspělých států intenzivně pracuje na plánu dekarbonizace energetického sektoru. Do roku 2020 má EU jasný rámec pro směřování energetické politiky, po tomto roce se však již společná vize trochu ztrácí v mlze.
30.07.2013 | Helena Burgrová
(Ne)bezpečná Sinaj?
Od egyptské revoluce na začátku roku 2011 se severní část Sinaje zmítá v bezpečnostní krizi. Dochází k pravidelným útokům neznámých útočníků na představitele bezpečnostních složek. Prozatím nejzávažnější incident, který stál život šestnáct pohraničních strážců, se odehrál v srpnu loňského roku na hraničním přechodu v Rafahu. Od svržení presidenta Muhammada Mursího armádou na začátku července 2013 se situace na Sinajském poloostrově dále vyhrotila. Od převratu došlo k desítkám útoků na egyptské ozbrojené složky, které si vyžádaly více než 60 obětí mezi civilisty a vojáky. K útokům dochází prakticky denně a jejich intenzita se stupňuje.
19.07.2013 | Veronika Zubajová
Politika nezájmu: Česko a Západ v krizi. Shrnutí
V rámci prezentácie svojej novej knihy ´Politika nezájmu: Česko a Západ v krizi´, usporiadal jej autor Petr Drulák cyklus piatich prednášok. Svojimi ráznymi a priamymi komentármi k jednotlivým pasážam knihy udával celkový charakter každej prednášky. Na pomoc si pozval hostí, naslovovzatých odborníkov, a diskutoval s nimi zakaždým na inú problematiku, venovanú jednotlivým kapitolám knihy.


1 ... 45 46 47 48 49 50 51 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější