Naši lidé v médiích

27.05.2016 | Vladimír Handl
Původ strany AfD
Před nedávnem rozproudilo debaty přijetí předsedy bavorské proti-migrační strany Alternativa pro Německo, Petra Bystroně, prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem na Hradě. Vladimír Handl v této souvislosti posluchačům Českého rozhlasu vysvětloval, jak vlastně německá strana AfD vznikla, jaké jsou její hlavní názorové proudy a v čem je či není její rétorika shodná s názory prezidenta Zemana.
26.05.2016 | Petr Kratochvíl
Návrat Nadji Savčenkové
Po téměř dvou letech se na Ukrajinu vrátila Nadja Savčenková, vojenská pilotka vězněná v Rusku. Jak složité bylo dojednat její výměnu za dva ruské vězně? Hrály roli v konečném rozhodnutí sankce uvalené na Rusko? A dá se očekávat nějaký další výrazný posun v patové situaci na Ukrajině? Nejen o tom hovořil v Českém rozhlase ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, Petr Kratochvíl.
23.05.2016 | Marek Čejka
Stručný přehled evropského terorismu
Marek Čejka na svém Blízkovýchodním blogu publikoval stručný přehled kontextu a motivů terorismu na evropském území od Studené války do současnosti s důrazem na radikálně islamistický terorismus po 11. září 2001. Přepracovaná kratší verze článku vyšla na serveru Faktus.
20.05.2016 | Jan Eichler
V čem se dnešek podobá rokům těsně po válce
Jan Eichler se v článku pro deník Právo zamýšlí, v čem dnešní situace připomíná roky těsně po konci druhé světové války.
18.05.2016 | Veronika Bílková
Rusko a lidská práva
V čem jsou zásadní nedávné změny pravocmocí ruského ústavního soudu? Jaké je současné postavení neziskových organizací v Rusku? A co lze očekávat od nové ombudsmanky, bude dostatečně chránit občany? Veronika Bílková, koordinátorka nového Centra mezinárodního práva ÚMV a česká zástupkyně v Benátské komisi odpovídala na tyto i další otázky České televizi.
18.05.2016 | Marek Čejka
Golanské výšiny navždy izraelské?
Málokterému zasedání izraelské vlády z poslední doby se dostalo takové pozornosti jako tomu z letošního 17. dubna. Proč? Dozvíte se v článku Marka Čejky publikovaného jak v časopise A2 č. 10, 2016, tak na autorově blízkovýchodním blogu.
17.05.2016 | Tomáš Profant
Neférová súťaž o rovnosti
Slovenský občiansky sektor sa pomaly, ale isto, posúva doľava. Najnovším prejavom tohto posunu je vyhlásenie súťaže „som neNORMÁLne fér“ občianskym združením Equity pod záštitou verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej. Nakoľko je táto súťaž naozaj férová sa dočítate v článku Tomáša Profanta
10.05.2016 | Michal Kořan
Rezignace rakouského kancléře
Rakouský kancléř Werner Faymann nečekaně rezignoval na všechny své funkce. Opravdu byla jeho demise tak šokující? A jak bude rakouská politika vypadat dále, můžeme například čekat novou koalici? Na tyto a další otázky odpovídal Českému rozhlasu Radiožurnál Michal Kořan.
03.05.2016 | Vladimír Handl
Proč Merkelová tolik podporuje uprchlíky?
Expert na Německo Vladimír Handl vysvětluje v článku pro Parlamentní listy, proč Merkelová tolik podporuje uprchlíky. Není to náhoda, ale systematický záměr. Kromě morálních důvodů, které motivují miliony německých obyvatel k podpoře uprchlíků, je zásadním důvodem i zájem na zachování stabilní a funkční EU. V Německu žije normálním životem přes čtyři miliony islámských věřících, takže označovat jejich víru za protiústavní, jak to dnes dělají představitelé AfD, soužití různých kultur a náboženství v zemi jen zatíží.
Jak experti hodnotí Junckerův postoj ke snižování byrokracie
Předseda Evropské komise Jean- Claude Juncker se vyjádřil, že jedním z důvodů nárůstu euroskepticismu je snaha Unie regulovat a zasahovat do života lidí víc, než by musela. Euroskop zjišťoval, jak experti hodnotí jeho vyjádření a s ním související snahu o snížení administrativní zátěže. Mezi oslovenými byl i náš výzkumný pracovník Vít Beneš.


1 ... 78 79 80 81 82 83 84 ... 122