Mezinárodní politika

Restart v Myanmaru: balancování ve vztazích s Čínou
Geopolitická poloha Myanmaru je strategická. Leží mezi Čínou a Indii, dvěma zeměmi s největším počtem obyvatelstva, a na pobřeží Bengálského zálivu, který je vstupní bránou do Indického oceánu a Malackých úžin, spojnicí mezi Indickým a Tichým oceánem. Poloha a nevyužité nerostné suroviny, kterými Myanmar oplývá, jsou dostatečně důležité faktory pro zvýšený zájem řady sousedních i vzdálenějších zemí jako je Čína, Indie, Thajsko, ale i USA a EU. 
14.04.2016 | Vít Beneš
Padesát let Mezinárodních vztahů
Ústav mezinárodních vztahů a Redakční rada časopisu Mezinárodní vztahy uspořádaly konferenci k příležitosti padesáti let časopisu Mezinárodní vztahy. Jak se změnily mezinárodní vztahy a jak Mezinárodní vztahy za posledních padesát let? Odpovědi nejen na tuto otázku hledejte ve videozáznamu z konference.
Jaká je strategie USA proti Islámskému státu?
Spojené státy americké patří mezi hlavní aktéry zapojené do boje proti Islámskému státu (IS), hrozbě destabilizující již nestabilní prostřední Blízkého východu. Ať už jsou důvodem energetické zájmy v oblasti či minulost spojená s nepříliš populární válkou v Iráku, americký prezident Barack Obama se stal vůdčím politikem v boji proti IS.
31.03.2016 |
The Launch of the new Centre for International Law of the Institute of International Relations Prague
The Launch of the new Centre for International Law of the Institute of International Relations Prague combined with the public lecture by Prof. Dr. Anne Peters, LL.M., Director of the  Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law in Heidelberg. The event took place on 31st March from 3 PM at the Institute of International Relations, Nerudova 3. You can recall the most interesting moments now, as the videos from both parts are ready for you.
31.03.2016 |
The Use of Force Against ISIS
The Use of Force Against ISIS: Is International Law Changing? was a public lecture by Prof. Dr. Anne Peters, LL.M., Director of the  Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law in Heidelberg. The event, followed by the Launch of the new Centre for International Law of the Institute of International Relations Prague, took place on 31st March from 3 PM at the Institute of International Relations, Nerudova 3. You can recall the most interesting moments now, as the videos from both parts are ready for you.
26.03.2016 | Vladimír Handl
Diferenciace EU a česko-německý názorový rozchod
Výsledky lednového reprezentativního výzkumu veřejného mínění v osmi zemích EU (Nizozemsku, Švédsku, Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Slovensku a ČR), který zadala Nadace Friedricha Eberta s názvem „EU vor Bewährungsprobe – Was erwarten, worum sorgen sich die Bürger?“ a který provedl Richard Hilmer ze společnosti Policy Matters, potvrzují předpokládané: veřejnost členských zemí vnímá EU jako oslabenou a je do značné míry rozdělená v otázkách dalšího vývoje. 
20.03.2016 | Diana A. Hanry Knop
Sbližování Havana-Paříž: vstupní brána pro Západ?
Historické bilaterální setkání mezi Paříží a Havanou na začátku února proběhlo bez většího zájmu odborné veřejnosti. Setkání je přitom významné nejen symbolicky, ale pro oba dva státy je vzájemně strategické a pragmatické. 
13.03.2016 | Zuzana Gruberová
Michelot: V4 má image kazisvěta, musí víc vysvětlovat
S Martinem Michelotem, napůl Francouzem a napůl Řekem, vedoucím výzkumného oddělení think-tanku Europeum a bývalým členem German Marshall Fund jsme si povídali o úpadku politických stran, o tom, proč by Visegrádská čtyřka měla mít jednotnou veřejnou diplomacii nebo o tom, jestli může fungovat visegrádský plán B na řešení uprchlické krize.
07.03.2016 | redakce
VIDEO: Michal Kořan o současnosti a budoucnosti V4
Visegrádská skupina loni slavila 25 let své existence. Všechny její členské státy prošly během uplynulého čtvrtstoletí významnou transformací a jsou dnes členy mnohem větších a vlivnějších organizací a uskupení. Přesto zůstává středoevropská spolupráce aktuální. V4 nadále úspěšně prohlubuje vzájemnou kooperaci členů i spolupráci s ostatními státy světa a podporuje stabilitu v celém regionu Střední Evropy. Podívejte se na shrnutí od našeho výzkumníka Michala Kořana.
28.02.2016 | Zuzana Gruberová
Migrační krize udělala z V4 po letech evropského aktéra
Patnáctého února uplynulo čtvrt století od jednoho z největších milníků raného polistopadového Československa: založení Visegrádské skupiny. V rámci oslav spolupořádal Ústav mezinárodních vztahů konferenci, na níž v prostorách Černínského paláce promluvili ministři zahraničních věcí Česka, Slovenska, Polska i Maďarska a spolu s nimi řada významných osobností. Představena byla zpráva o českém předsednictví V4 a z úst mluvčích mimo země Visegrádu byla také nabídnuta vnější perspektiva.


1 ... 25 26 27 28 29 30 31 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...