Mezinárodní politika

06.12.2015 | Vladimír Handl
Handl: Německo - solidarita, ale bez plánu
Německá politika se, stejně jako politika některých (nikoli všech) dalších zemí EU, vážně a naplno věnuje řešení imigrační krize a obraně před teroristickými útoky. Důsledně přitom obě krize odděluje, i když si je vědoma, že v individuálních případech může k překryvu docházet.
24.11.2015 | Anna Barochová
Daniel: Rusko se za pád bitevníku pomstí, ale ne vojensky
Sestřelení letounu Su-24 u syrsko-turecké hranice je prvním případem od dob studené války, při kterém letadlo NATO sestřelilo ruské letadlo. „Putin samozřejmě nebude chtít ztratit tvář, takže bude následovat odveta,“ říká v rozhovoru bezpečnostní analytik a výzkumník ÚMV Jan Daniel.
23.11.2015 | redakce
MIGRAČNÍ KRIZE: Evropa na nohou
Jen málokterá problematika dokáže vzbudit emoce u naprosté většiny veřejnosti. Uprchlická krize, která otřásá Evropskou unií a představuje tvrdou zkoušku pro její instituce i pro zástupce jednotlivých vlád, vzbudila zájem i u lidí, co se o věci veřejné nezajímají. Mezinárdní politika proto připravila speciální téma, které se na migrační krizi dívá z několika úhlů pohledu a prostřednictvím rozhovorů, analýz a komentáře ji zasazuje do odborného kontextu.
Migrace z Afrického rohu: Nestabilita, brutalita, beznaděj
Zatímco Somálsko proniklo do veřejného povědomí jako selhávající stát a Etiopie se pro svou zdánlivou stabilitu stává vyhledávanou turistickou destinací, o Eritreji toho obyvatelé Evropy vědí pomálu. Všechny tři země Afrického rohu jsou přitom mohutným zdrojem migrační vlny, která v posledních letech dosáhla břehů EU. Jaké jsou příčiny emigrace z této oblasti analyzovala Kateřina Rudincová v rámci vědecké kavárny Uprchlictví a migrace pořádané ÚMV.
23.11.2015 | Jan Daniel
Mise UNIFIL: Udržování míru tam, kde mír neexistuje
Miloš Zeman při svém říjnovém setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem vyslovil přání, aby se čeští vojáci mimo svého působení na Golanských výšinách a na Sinaji zapojili také do třetí mírové mise působící v sousedství Izraele. Konkrétně by se mělo jednat o Prozatímní jednotky OSN v Libanonu (UNIFIL) rozmístěné v jižním Libanonu. Jak vlastně funguje mezinárodní mise v zemi, která je tvrdě zasažena uprchlickou krizí kvůli bezprostřednímu sousedství s válkou rozvrácenou Sýrií?
18.11.2015 | Lucie Čamrová
Uprchlíci a migrace, příklad odjinud: Čína a KLDR
Téma migrace a uprchlictví se netýká jen zemí Západu, jak by se mohlo v současné rozbouřené situaci zdát. Desítky let trvající sociální a ekonomická krize v KLDR vyhání běžence za hranice do sousední Číny. Nevyzpytaletná asijská velmoc má však k demokratickým a humanitárním standardům daleko. Také z tohoto důvodu se i jinak velmi činné nevládní organizace zaměřené na ochranu lidských práv a humanitární pomoc v této oblasti vyskytují jen zřídka. 
14.11.2015 | Pavla Kubištová
Eichler: Zločinný pařížský útok nás nesmí změnit
Je to obrovská rána, obrovský zločin proti lidskosti. Zasadí to tvrdou rádu Francouzům a hlavně Pařížanům, říká Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů o současných útocích v Paříži. Podle něj musíme zpřísnit bezpečnostní opatření, ale nesmíme jít až do krajnosti. "Musíme zůstat sami sebou, nesmíme změnit naše demokratické zvyky a výdobytky," dodává.
02.11.2015 | Lucie Švejdová
Čas pro změnu? Migrační krize obnažila problémy EU
EU se v současnosti potýká pravděpodobně s jednou z nejvážnějších krizí, které ji za celou její existenci potkaly. Zatím bohužel nemají pokusy EU na tuto výzvu reagovat daleko k celkovému selhání. Celý svět měl za poslední měsíce tu smutnou příležitost být svědkem hmatatelných výsledků toho, jak Evropská unie řeší, nebo spíše neřeší, nejhorší uprchlickou krizi od dob druhé světové války.
19.10.2015 | redakce
VIDEO: Ondřej Horký-Hlucháň o udržitelném rozvoji
Vedoucí výzkumného oddělení ÚMV Ondřej Horký-Hlucháň představuje nové globální Cíle udržitelného rozvoje, které světoví lídři schválili na zářijovém summitu OSN, a dává doporučení pro ČR. Nové cíle, jichž je 17 a dělí se na 169 podcílů, jsou dle jeho názoru všeobecnější, komplexnější, političtější a odpovědnější. A co by měla dělat ČR? Omezit škodlivé dopady domácích politik, zrušit daňové ráje na úrovni OSN a omezit těžbu a emise fosilních paliv.
18.10.2015 | redakce
ÍRÁN: perský lev se probouzí
Írán je hrdá země. Enfant terrible světového společenství se letos rozhodl roztrhat dusivý příkrov ekonomických sankcí a prostřednictvím ústupků ve svém jaderném programu se hodlá otevřít a využít svůj nemalý potenciál. Ten je dosud tlumený přísným teokratickým režimem, ale skoro se začíná zdát, že do země dorazilo tání, které může odstartovat řadu revolučních změn. V Tématu Mezinárodní politiky jsme se věnovali nejen klíčové jaderné dohodě, ale i íránské společnosti a jejím specifikům.


1 ... 27 28 29 30 31 32 33 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...