Mezinárodní politika

13.05.2014 | Petr Zenkner
Orbán v Maďarsku: otázky a odpovědi
Maďarský parlament o víkendu schválil Viktora Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období. Orbánův Fidesz jasně zvítězil v dubnových volbách a má v parlamentu opět výraznou většinu mandátů. Zeptali jsme se hungaristy Roberta Pejši z Katedry středoevropských studií, co se dá od nové maďarské vlády čekat.
Erik Siegl: Islám versus modernizace
Nová publikace Erika Siegla se zabývá vzájemným vztahem islámu, sekularismu a modernizace ve vývoji Turecka. Tuto problematiku vedle teoretické roviny konkrétně zkoumá na příkladě bývalého tureckého premiéra a prezidenta Turguta Özala (1927–1993), jehož myšlení a politiku analyzuje a zařazuje do širšího politického a historického kontextu a porovnává s přístupy kemalismu a islamismu. Rozhovor Erika Siegla s Kristýnou Tamchynovou se věnoval právě této nové publikaci a myšlenkým Özala, které jsou platné i dnes.
13.05.2014 | Alice Rezková
Budoucnost Číny ve třech hlavních trendech
Zpomalení ekonomického růstu Číny je součástí širšího vzorce, který sdílí všechny rychle se rozvíjející ekonomiky BRICS a které uprostřed globální krize nenaplnily předchozí velká očekávání o dvoumístném ekonomickém růstu. Čínská ekonomika samozřejmě dále poroste, ale již mnohem pomalejším tempem, než se předpokládalo. Nárůst životní úrovně společně s bržděním světové ekonomiky zapříčiňuje oslabení pozice Číny jako hlavní globální továrny. V konkurenci s ostatními rychle se rozvíjejícími zeměmi tak Čína postupně ztrácí své světové prvenství.
07.05.2014 | Petr Zenkner
Makedonské volby: Otázky a odpovědi
Na makedonské volby jsme se zeptali spolupracovníka Mezinárodní politiky Adama Gazdy. Jak vypadá povolební situace v Makedonii, kde uspěl premiér Nikola Grujevski. Jeho strana VMRO-DPMNE získala přes 40 procent hlasů. Proč předčasné volby dopadly, jak dopadly? A jak bude zřejmě vypadat nová makedonská vláda?
02.05.2014 | Rudolf Fürst
Jidáš Zaorálek prodává Tibet?
Ministr zahraničí Zaorálek nejel do Číny otevírat otázku nezávislosti vs. autonomie Tibetu (viz komplet český tisk mimo Haló Noviny), ani aby zaujal místní média (Olga Lomová, Zaorálek čínská média nezajímal). Důvod cesty je prostý, nashromáždila se agenda a nikdo jiný tuto rutinu není pověřen zastávat.
29.04.2014 | Hana Horáková
20 let jihoafrické demokracie – bilance
V letošním roce si JAR připomíná 20. výročí prvních svobodných voleb, které po formálním pádu apartheidu odstartovaly novou etapu rozvoje demokracie. 7. května tohoto roku se uskuteční již páté volby v novodobé historii postapartheidního vývoje. Letošní volby se konají v atmosféře zvýšené politické a ekonomické nejistoty. Vzhledem k procesu štěpení uvnitř vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) a dramatickému nárůstu opozičních stran a hnutí je politický vývoj asi nejméně předvídatelný od přelomového roku 1994. V oblasti ekonomiky čelí JAR stále se zvyšujícím příjmovým nerovnostem, které korelují s rasovými liniemi; odpovědí jsou sociální hnutí protestující proti zhoršující se situaci.
14.04.2014 | Tomáš Jelínek
Proč OSN nezabránila genocidě ve Rwandě?
V dubnu tohoto roku si připomínáme smutné výročí jedné z nejhrozivějších a nejrozsáhlejších genocid v moderní historii. Bez rozdílu věku či pohlaví bylo během krátké doby sta dnů vyvražděno zhruba 70% příslušníků etnické menšiny Tutsiů, celkově více než milion obyvatel Rwandy. Rozsahem, brutalitou a rychlostí je rwandská genocida bezpochyby bezprecedentní událostí v lidské historii. Tomuto masovému aktu jednostranné agrese však mohlo být zabráněno, nebýt nečinného přihlížení světa v čele s Organizací spojených národů. Datum 6. dubna 1994 již navždy zůstane temnou skvrnou na tváři OSN. Proč však svět odmítl reagovat i přes mnohá východiska, která jim situace nabízela? Co mohlo být uděláno jinak? Ale především, je vůbec ještě možné spolehnout se na OSN v otázkách bezpečnosti a lidských práv ve stínu tohoto hlubokého selhání?
07.04.2014 | Jan Boháč
Thajská krize. Jak dál po krachu předčasných voleb?
Thajsko se již půl roku potýká s největší politickou krizí od roku 2010. Je možné, že oslabení hlavního organizátora protivládních protestů i premiérky Yingluck Shinawatrové, která čelí obvinění z korupce, dotlačí obě strany k dohodě? Napjatá situace existuje v Thajsku od nevydařených voleb v roce 2010 spojených hlavně s brutálním masakrem příznivců kontroverzního expremiéra Thaksina Shinawatry, který si vyžádal téměř sto obětí na životech. Shinawatra je starším bratrem a politickým mentorem současné premiérky. Žije v exilu, aby se vyhnul trestu odnětí svobody za korupci a zneužívání moci.
07.04.2014 | Adam Gazda
O Kosovu a EU. 6 let po osamostatnění
Velvyslankyni Republiky Kosovo v Bruselu, Mimozu Ahmetaj,  zpovídal Adam Gazda.
01.04.2014 | Martin Dunaj
Kdo svírá Nigérii ve spárech terorismu?
Když auto naplněné výbušninou detonuje před vládní budovou, člověk je s to vytvořit si bez potřeby hlubší analýzy obrázek o motivech útoku. Když však dochází k masakrům nezletilých studentů vládních škol, racionalizace incidentu se pro pozorovatele stává daleko obtížnější. Co motivuje skupinu Boko Haram vést ozbrojenou kampaň, jejíž vinou umírají v Nigérii stovky lidí měsíčně? A je jedinou organizací, která zásadně ovlivňuje bezpečí v této západoafrické zemi?


1 ... 39 40 41 42 43 44 45 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...