Mezinárodní politika

10.02.2014 | Irena Vrňáková
Obchodní dohody EU s Peru a Kolumbií v kontextu vztahů s Andským společenstvím
Peru s Kolumbií váže úzké partnerství v rámci Andského společenství národů (CAN). Pro tento region, který je poměrně chudý, s ekonomickými a sociálními problémy je obchod s Evropskou unií velice významný. Právě oblast obchodu je pro zúčastněné subjekty hlavním tahounem vzájemných ekonomických vazeb. Mezi Evropskou unií a Andským společenstvím existuje patrná asymetrie. Zatímco EU představuje jeden z největších světových zdrojů rozvojové pomoci a investic, CAN je skupinou států, kteří se nacházejí v pozici příjemců. Jak tedy vypadá spolupráce těchto dvou různorodých celků?
04.02.2014 | Jan Němec
Dilma v poločase? Brazílie v roce voleb a fotbalu
Rok 2014 je pro Brazílii významný hned ze dvou důvodů. Nejvíce pozornosti bezesporu upoutá světový šampionát ve fotbale, který se zde bude konat v červnu a červenci. Lze očekávat, že průběh této události, (ne)úspěch domácího týmu a zejména hodnocení organizačních schopností Brazilců bude mít dopad na výsledek druhé klíčové události, totiž všeobecných voleb.
04.02.2014 | Marie Beranová
Chile 2013: supervolební rok
Na podzim loňského roku měli Chilané možnost hlasovat hned na několika úrovních. Kromě volby nového prezidenta proběhly paralelně i volby do poslanecké sněmovny, části senátu, a nově i do regionálních rad. I na parlamentní úrovni se odehrály zajímavé souboje, pozornost médií ale poutal především duel dvou hlavních kandidátek na post prezidenta - Michelle Bacheletové a Evelyn Matthei.
31.01.2014 | Miroslav Jurásek
Venezuela: když se lidé bojí vycházet ze svých domovů
Vražda Moniky Spearové, bývalé Miss Venezuela a moderátorky televizního kanálu Telemundo, na začátku letošního roku upozornila na fakt, jak vážná je bezpečnostní situace v této zemi. Čísla mluví sama za sebe. Podle jedné venezuelské nevládní organizace sledující výskyt násilí v zemi bylo v roce 2013 zavražděno 24 763 lidí.
31.01.2014 | Josef Šmída
Legalizace marihuany jako důsledek politické změny
Uruguay je nejmenším státem v Jižní Americe. Přesto je o této malé zemi hodně slyšet. Asi nejodvážnějším krokem s globálním přesahem bylo schválení prezidentského návrhu zákona, který legalizuje produkci, prodej a konzumaci marihuany včetně jejího rekreačního a lékařského využití. Uruguay je tak vůbec prvním státem na světě, který se po desetiletích odborných diskuzí odvážil konečně ukončit prohibiční paradigma v oblasti drogové politiky a vyňal po tisíc let kultivovanou a využívanou bylinu z ilegálního podsvětí a nastavil pro ni jasná pravidla. Jako u prodeje alkoholu nebo tabáku. Tento krok vedl britský magazín Economist k tomu, že prohlásil Uruguay zemí roku 2013. Dalším důvodem byla legalizace sňatků párů stejného pohlaví, ke které došlo po Argentině ve druhé zemi Jižní Ameriky.
30.01.2014 | Jiří Nápravník
Změní Snowden a PRISM pravidla chování na internetu?
Oblast mezivládní i obchodní transatlantické spolupráce dostala programem PRISM, sledováním mobilů politiků a vývojem sofistikovaných virů vážný políček. Vážné je také zjištění, že tvůrci a provozovatelé programu PRISM žádným novým způsobem neprolamovali zabezpečení informačních systémů. Ve všech případech se jednalo a jedná o maximální využití současných slabin a naivního přístupu k bezpečnosti.
21.01.2014 | Vladislav Strnad
Bulharsko řeší prodej půdy cizincům
Loni v říjnu rozhodlo Národní shromáždění Bulharska o prodloužení dočasného moratoria na prodej pozemků cizincům a cizím právnickým subjektům ze zemí EU. Neuposlechli tak apel prezidenta a bulharské vlády, aby tak nečinili. Celkem 171 z 221 poslanců zavázalo vládu přijmout nezbytná opatření pro zachování a prodloužení moratoria na prodej pozemků cizincům až do 1. 1. 2020. Je tu ale háček. To je nad rámec pravomocí vlády a v rozporu s přístupovou smlouvu Bulharska do EU i se článkem 22 Ústavy Bulharska.
21.01.2014 | Daniel Heler
Analýza eurasijského integračního projektu
Sovětské hospodářství v 80. letech tvořilo jeden integrovaný celek, dodavatelsko-odběratelské vztahy překračovaly hranice jednotlivých svazových republik a nejvýznamnější segment ekonomiky tedy vojensko-průmyslový komplex byl rovněž silně teritoriálně diversifikován. S rozpadem SSSR se tedy přirozeně počítalo s pokračováním vzájemně výhodných hospodářských styků mezi nově samostatnými státy. Prvním pokusem o zachování vzájemných nejen ekonomických vazeb bylo ustavení Společenství nezávislých států. Brzy se však ukázalo, že SNS bylo většinou relevantních aktérů vnímáno spíše jako „platforma pro koordinovaný rozpad SSSR“ a pokud nějaký re-integrační potenciál mělo, zůstal v zásadě nevyužit. Také další integrační procesy v postsovětském prostoru obecně trpěly nedostatkem vůle jednotlivých aktérů k opravdové integraci, často se jednalo spíše o politické proklamace než o reálnou politiku.
14.01.2014 | Eduard Gombár
Arabský východ v letech 1918–1945
Recenze profesora Eduarda Gombára na knihu Karola Sorbyho, která se věnuje regionu Blízkého východu v letech 1918-1945.
Merkelová forever? Velká koalice a česko-německé vztahy
Volby do Spolkového sněmu (22. září) potvrdily vysoký demokratický standard SRN, funkčnost její státní správy a vysokou volební angažovanost občanů (volební účast 71,5 %, nárůst o 0,8 % oproti 2009). Z hlediska postavení politických stran nedošlo k fragmentaci politické scény, naopak spíše k její konsolidaci, mění se ovšem vnitřní dynamika. Jednak potvrdily roli CDU/CSU jako “lidové strany” (41,5 %), která volebně zvítězila ve všech věkových, vzdělanostních a sociálních skupinách německé společnost s výjimkou nezaměstnaných, kde ji o dvě procenta předčila SPD.


1 ... 41 42 43 44 45 46 47 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...