Mezinárodní politika

Jak EU pomáhá v severním Laosu?
Evropská unie se v letech 2004-2010 společně s vládou Laosu angažovala v severní části země v projektu na podporu vzdělávání. Šlo o nejobsáhlejší a nejvýznamnější vzdělávací projekt EU v Laosu v období jeho implementace a také první laoský projekt, který prosazuje rozvoj vzdělání s přispěním decentralizovaných institucí. Jak projekt probíhal a jaké byly jeho silné a slabé stránky?
03.06.2013 | Petr Kalinič
Red Dawn – militarizace USA a „tatarská invaze“
Severní Korea během posledních měsíců uveřejnila sérii nekvalitních videí, jimiž varovala USA před „válečnými provokacemi“ a upozornila na možnost nukleárního útoku na Bílý dům. KLDR tím nejen potvrdila svůj obskurní komunikační folklór (plně v souladu s militaristickou politikou „songun“ a voluntaristickou ideologií „čučche“), ale zároveň i neúmyslně signifikovala scénář nedávno zrecyklovaného panikářského filmu Red Dawn, který byl natočen roku 1984.
27.05.2013 | Miroslav Šepták
Volby v Tyrolsku a Salcbursku: Vládním stranám dochází dech
Dlouhodobě nejsilnější rakouské politické subjekty sociální demokracie (SPÖ) a lidovci (ÖVP) pozvolna ztrácejí voliče. Konkurence roste a je hladová po úspěších.
16.05.2013 | Rudolf Fürst
Plíživá kuomintangizace Komunistické strany Číny
Zasedání čínského parlamentu letos v březnu potvrdilo klíčové personální obměny v čele vládnoucí strany a státu. Hladké předání moci novému vedení v čele s presidentem Si  Ťin-pchingem a předsedou Státní rady (tj. vlády) Li Kche-čchiangem politicky bezkonfliktní cestou ukazuje zvláštní alternativu věčně rozhádaným demokraciím po celém světě, případně inspiruje k ironickým komentářům o tzv. „konsensuálním leninismu“.
Má každý právo obohacovat uran?
J. Scott Peterson, přední americký expert na jadernou energetiku, hovoří o výzvách non-proliferace, o důležitosti mezinárodní spolupráce a post-fukušimském jaderném populismu.
29.04.2013 | Michael Romancov
Rusko a Evropa. Úvaha o sousedství
Dokud nebylo žádné Rusko, ale jen tzv. Moskovie, měli Evropané o její existenci, potřebách a síle jen velmi mlhavé a neurčité představy. S výjimkou bezprostředních sousedů k tomu ani neměli moc důvodů, neboť Moskovie neměla mnoho co nabídnout a svých západních sousedů se obávala, neboť byli výrazně silnější.
28.04.2013 | Lukáš Tichý
Elektřina a plyn ve vztazích EU-Rusko
V mediálním, veřejném, ale i odborném diskurzu o energetických vztazích mezi Evropskou unií a Ruskou federací převládá dlouhodobě téma ruského využívání energetických zdrojů jako politického nástroje a v důsledku toho potřeba EU  diverzifikovat energetické zdroje a dodavatele. Tento zúžený pohled na Rusko vede k  politizaci či dokonce k  sekuritizaci celkového rámce vzájemných energetických vztahů.
27.04.2013 | Jakub Kulhánek
Rusko a Východní partnerství: geopolitické soupeření prozatím nehrozí
Když Evropská unie na summitu v Praze v květnu 2009 představila projekt Východního partnerství, nenechaly na sebe negativní až podrážděné reakce Ruska dlouho čekat. Moskva se zalekla možné ztráty vlivu v bývalých postsovětských republikách, na které bylo Východní partnerství zacíleno. Je dokonce možné se setkat i s názorem, že větší angažovanost EU v zemích přímo sousedících s Ruskem vedla ke stagnaci, případně ochlazení ve vztazích mezi Unií a Ruskem. Pravdou ovšem zůstává, že Východní partnerství v dnešní podobě je ruskými představiteli spíše přehlíženo jako víceméně irelevantní projekt, který může jen těžko ohrozit zájmy Moskvy v regionu.
24.04.2013 | Jakub Janda
Mají se europoslanci sklonit před premiéry?
Bitva o víceletý finanční rámec Evropské unie pro roky 2014 – 2020 (balík 960 miliard euro) se vede ve třech rovinách. Jaké je rozložení sil v Evropském parlamentu?
23.04.2013 | Iivi Zájedová
Uctění památky obětí deportací 25. března
Zatímco komunistická éra formovala osudy Estonska, Lotyšska a Litvy a Evropy obecně, málo se ví o hrůzách komunistických zločinů, zejména v porovnání se zločiny nacismu. Vzhledem ke skutečnosti, že společenský dialog a diskuse jsou dosud nedostatečné, protože řada dokumentů zůstává tajná, je velmi důležité, aby informace o těchto skutečnostech byly dostupné, a aby o nich existovalo povědomí.


1 ... 47 48 49 50 51 52 53 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...