Naši lidé v médiích

25.06.2015 | Vít Beneš
Jednání o řecké krizi vrcholí
V souvislosti s blížícím se bankrotem Řecka se množí úvahy o tzv. Grexitu, tedy odchodu Řecka z eurozóny nebo rovnou ze samotné EU. „Podobné úvahy vychází z neznalosti fungování EU a zároveň ignorují zájmy a preference řecké levicové vlády,“ píše v komentáři pro iDNES.cz Vít Beneš. Státní bankrot Řecka totiž podle něj k odchodu země z eurozóny ani z EU nepovede.
24.06.2015 | Jan Blažek
Jak se postavit ke krizi imigrantů?
Na konci minulého týdne potvrdili zástupci Visegrádské čtyřky, že odmítají závazné kvóty navrhované Evropskou komisí. Česko naopak považuje za řešení navracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do Afriky. I k těmto otázkám se vyjádřil Jan Blažek pro Český rozhlas Radiožurnál.
22.06.2015 | Tomáš Profant
Daňové úniky pokračujú
Další z komentářů Tomáše Profanta byl publikován serverem Názory.Pravda.sk. "Ako každá hospodárska kríza aj tá súčasná si vypýtala svoju daň v podobe klesajúcich daňových príjmov. Útlm hospodárstva síce mohol byť prospešný pre životné prostredie, no zároveň sa znížili zisky a teda aj dane."
Místo migrace pomoc Africe? Funguje to spíš naopak
"Svět i Evropská unie čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války. Hledání argumentů proti „nájezdníkům“, jak je na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny nazval jeden krajně pravicový poslanec, však ze všeho nejvíc připomíná tahání králíků z klobouku, píše ve svém komentáři pro iDNES.cz vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Horký-Hlucháň."
18.06.2015 | Jan Eichler
Černomořská dimenze ukrajinské války
Článek Jana Eichlera vydaný deníkem Právo připomíná další důvod, proč je Ukrajina strategickým územím. Význam černomořské oblasti je dán především tím, že jižní pobřeží je pod kontrolou Turecka, které je již přes 60 let strategicky důležitým členským státem NATO. K dalšímu rozšíření kontroly Aliance nad touto oblastí došlo po přijetí Rumunska a Bulharska. Zároveň s tím velmi důležitou úlohu sehrála jednoznačně proamerická a proatlantická orientace Gruzie. Po těchto procesech dále narostl význam Ukrajiny – stala se poslední zemí, která mohla uzavřít pás NATO kolem celé černomořské oblasti, jenž je narušen pouze východním pobřežím v krátkém úseku ruského pobřeží mezi Sočí a Kerčským průlivem. Navíc se černomořská oblast nachází uprostřed osy, která spojuje tři strategické oblasti celosvětového významu. Na východě to je Kaspická oblast s bohatými energetickými zdroji ropy a zemního plynu. Uprostřed se nachází černomořská oblast a na západě to je Středomoří, strategicky důležité pro přístup do Atlantiku.
Izrael a Palestina nejsou jen o konfliktu
„Momentálně existuje klid zbraní mezi Izraelem a tou Palestinou, jejíž představitelé sídlí v Ramalláhu. Je pravděpodobné, že bez izraelské podpory by Mahmúd Abbás neseděl ve svém křesle. To je jeden mír. Kde podle mě klid není a moc se to nereflektuje, tak to je mezi jednotlivými Palestinci. Pod povrchem probíhá občanská válka mezi různými frakcemi,“ říká komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland, který společně s výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů Markem Čejkou přiblížil nejen politicko-společenské dění v Izraeli. V rozhovoru došlo i na oblast žen v politice, náboženskou rozmanitost izraelské společnosti a příbuzná témata.
15.06.2015 | Jan Daniel
Hizballáh krvácí v Sýrii
Jan Daniel byl citován serverem iDNES v článku, který se zabývá účástí Hizballáhu v občanské válce v Sýrii. Podle Jana Daniela Hizballáh v bojích přišel o stovky mužů a navíc ztratil podporu většiny arabského světa, pro který jeho bojovníci donedávna představovali hrdiny protiizraelského odboje. Spolupráce Hizballáhu se Syřany se dle jeho slov v různých formách datuje již od vzniku hnutí v roce 1982, tehdy však nebyla tak otevřená jako dnes.
15.06.2015 | Tomáš Profant
Kapitalizmy v strednej Európe
Tomáš Profant se ve svém nejnovějším článku pro server Pravda.sk věnuje publikaci "Kapitalistické odlišnosti na európskej periférii", kterou napsali Dorothee Bohle a její kolega Béla Greskovits.
15.06.2015 | Tomáš Profant
Jedna ruka dáva, druhá berie
Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky sa podobne ako naši predkovia vyznačovali prepracovaným systémom vzájomného obdarovávania. Tak ako aj u nás dary si odplácali a neodplatiť dar znamenalo stratiť tvár. Ich prostredníctvom vznikla v spoločnosti hierarchia a najváženejší boli tí, ktorí dokázali najviac dávať, prípadne najviac majetku prehýriť či zničiť. Aj dnes stále platí, že je slušné prísť na návštevu s darom, a keď vám niekto pomôže, ste mu zaviazaní. Najväčší boháči však svojimi obrovskými darmi bojujú o medzinárodnú prestíž a slávu. Kto dá viac, je lepší miliardár. Problémom je, že tieto dary zakrývajú temnejšiu stránku globálneho kapitalizmu. Ruka, ktorá dáva, totiž nemôže existovať bez ruky, ktorá berie. Kanadský profesor Ilan Kapoor v knižke Humanitarizmus celebrít: Ideológia globálnej charity venuje jednu kapitolu týmto dvom rukám Billa Gatesa a Georgea Sorosa. A právě této publikaci se věnuje Tomáš Profant v článku pro server Pravda.sk.
15.06.2015 | Tomáš Profant
Povaľači alebo obete?
"Sú nezamestnaní žijúci z podpory lenivými povaľačmi, ktorí parazitujú na bohatstve tvorenom pracovitým slovenským ľudom? Alebo má táto podpora opačný dôsledok a nezamestnaných vedie k tomu, že sa chcú opätovne zapojiť do práce?" Přečtěte si nový článek Tomáše Profanta vydaný na serveru Pravda.sk.


1 ... 93 94 95 96 97 98 99 ... 122